Historie

Počátky pekařství v Polici nad Metují se z dostupných zdrojů uvádějí do roku 1833, kdy František Vejrych koupil na náměstí dům č. p. 23 a zřídil zde pekařství. V roce 1836 dům přestavěl.

V místě, kde nyní stojí Kvíčerovská pekárna, začali dne 26. 6. 1904 stavět poličtí řezníci „nová jatka“ na tzv. „záměstských zelišťatech“. Spolek řezníků přenechal místnímu továrníkovi V. Pellymu stará jatka před jeho továrnou na Nové ulici. Ten jim jako projev uznání zaplatil stavební práce a cihly na nová jatka. Rovněž nechal na svůj náklad vyhloubit 45 m hlubokou studnu, která je v současné době pod budovou pekárny a svému účelu již neslouží.

40. LÉTA 20. STOLETÍ

  • V roce 1940, z příkazu dozorčího úřadu, koupila obec budovu od družstva řezníků za 200 tisíc korun.
  • V roce 1945 byl v Polici nad Metují zaznamenán soupis živností, kromě jiných celkem 12 pekařství: Frýbovo, Teichmanovo, Šmídovo, Hrázského, Chaloupkovo, Johnovo, Jiráskovo, Rösselovo, Dejdarovo, Mlýn v Ochozi, Beranův mlýn, Doležalův mlýn a 6 cukrářství: Kašparovo, Bendovo, Kaválkovo, Zocherovo v Kostelní ulici, Hornychovo, Zocherovo na náměstí.

50. LÉTA 20. STOLETÍ

  • 1. 6. 1951 přešla „městská jatka“ pod správu národního podniku Masný průmysl (bývalá továrna bratří Pejskarů).
  • 27. 8. 1958 byly vybourány domy v Gottwaldově ulici, kde bylo Frýbovo pekařství. Postupně byla všechna pekařství zrušena.
  • 1. 9. 1958 Východočeské mlýny Předměřice nad Labem oznámily Městskému národnímu výboru, že byl trvale zastaven provoz mlýna a pekařství Ochoz. Zde se pekl chléb, široko daleko vyhlášený svou kvalitou a vynikající chutí.
  • Budova „městských jatek“ byla předělána na parní pekárnu a její činnost přešla pod Východočeské pekárny a cukrárny Náchod. Ty budovu využívaly až do konce roku 1991, kdy ji v rámci privatizace vrátily MěÚ v Polici nad Metují.

90. LÉTA 20. STOLETÍ AŽ SOUČASNOST

  • Kvíčerovská pekárna spol. s r.o. byla založena 5. 12. 1991. Začátky firmy nebyly lehké. Původní zaměstnanci pekárny odešli, bylo zapotřebí sehnat nové, schopné lidi.
  • To se po velkém úsilí povedlo a 1. 2. 1992 byl upečen první chleba v nové firmě, s novými lidmi. Přestože firma měla pouze jediného vyučeného pekaře a ostatní se pekařskému řemeslu učili v pracovním procesu, stejně jako majitelé firmy, povedlo se v nových podmínkách navázat na výrobu tradičního polického chleba a pečiva. Ve výrobě pracovali profese jako kuchař, tesař, strojní zámečník, seřizovač textilních strojů a všichni svou prací přispěli k tomu, aby firma začala prosperovat.
  • Na podzim roku 1993 byla již výroba tak velká, že si firma pronajala další pekárnu v Teplicích nad Metují, kde se vyrábělo pouze pečivo, a v Polici nad Metují chléb a pečivo sladké. V Teplicích nad Metují se peklo do konce roku 2002.

Postupem času se sortiment rozrostl i o jemné pečivo (koláče, vánočky, koblihy…), celozrnné pečivo, listové apod. V současné době si může zákazník vybrat z nabídky několika druhů chleba, pečiva pšeničného i jemného, ale také zákusků a dortů, které firma vyrábí a rozváží do obchodní sítě po celém Broumovsku. Firma zásobuje také Pec pod Sněžkou, Trutnov, Červený Kostelec, Náchod a Hronov. Vyrábí i na zakázku pro malospotřebitele.
Kromě toho prodává firma své výrobky ve dvou prodejnách na náměstí v Polici nad Metují a v samoobsluze ve Žďáře nad Metují.

V roce 2011 byla  Polickému chlebu udělena značka “Regionální potravina Královéhradeckého kraje”. Produkt může tuto značku používat po dobu čtyř let a přiděluje ji Ministerstvo zemědělství ČR. Polický chléb je rovněž držitelem certifikátu “Broumovsko regionální produkt”.